1. Nem érthetsz mindenhez
Hatékony nemet mondási stratégia, ha úgy utasítasz vissza egy kérést, hogy közben azt mondod: félsz attól, hogy cserbenhagynád az illetőt, ha igent mondanál, mert ez nem a te területed, esetleg nincs rá időd, viszont szívesen segítesz más megoldást találni.

2. Ismerd fel az elterelést
Akár személyes, akár szakmai kérésről van szó, tudni kell, mi a küldetésed, és hogy az adott kérés ennek részét képezi-e vagy sem. Amennyiben nem, akkor elterelésről van szó, és az a legjobb, ha megmondod, hogy bocsánat, de ez a feladat nem segíti a céljaim elérést – még akkor sem, ha egyébként izgalmasan hangzik.
3. Ajánlj valaki mást
Az első és a második pontra is megoldás, ha mondasz egy olyan személyt, aki segíthet a kéréssel hozzád forduló illetőnek. Ezzel tulajdonképpen kisegíted, mégsem húzol magadra egy potenciális elterelést.
4. Nem vagyok az embered
Előfordul, hogy az embert olyasmire kérik, amit egyszerűen nem csinál – a cikk példájával élve, ha valaki süteményt ajánl, de te nem eszel cukrot, mondd meg őszintén. Ha pedig tovább kínálják, finoman utasítsd vissza: megeheted az enyémet is, mert nem eszem cukrot.
5. Ne hamukázz
A Seinfeld című amerikai sitcom-sorozat egyik általános poénforrása az őszintétlenség: a szereplők mindenféle bonyolult hazugsághálókba keveredve hoznak egyre nagyobb bajt a fejükre, csak mert nem őszinték egymással. Te ne kövesd el ezt a hibát!
6. Ajánlj más megoldást
Ha szeretnél segíteni, de valamiért nem tudsz, keress alternatívát! Ha mondjuk arra kérnek, hogy kommunikálj többet e-mailben úgy, hogy arra valamiért nincs kapacitásod, javasold a közösségi média használatát!
7. A nem legyen nem
Előfordul, hogy olyasvalakivel ülsz egy asztalhoz, aki nem fogadja el a nemet, pusztán mert hozzászokott, hogy nyomulással előbb-utóbb minden megoldható. Ilyenkor mosolyogj, várd meg, hogy az illető a mondókája végére érjen, majd mondj ismét határozott nemet – idővel megérti.
Csak ne szokj rá a nemre! Aki túl sokat mond nemet, idővel mindenből kimarad.